פארק מונטה ורדה בקוסטה ריקה

head-line2

שמורת מונטה ורדה בקוסטה ריקה

 מאת אריאל ברונשטיין

 

תארו לעצמכם הליכה בין העננים כ1500 מטרים מעל פני הים בו תוכלו לחבק את האווירה הערפילית, המשמשת כאחד מיעדי התיירות האקולוגית הנחשקים ביותר בקוסטה ריקה. שמורת מונטה ורדה, יער העננים מדהים ביופיו המהווה 2.5% ממגוון הביולוגי בעולם בו תמצאו עצים יוצאי דופן שמגיעים לגובה של עשרות מטרים ומלכדים לחות סביב הענפים הגבוהים ביותר, המארחות מערכת אקולוגית משגשגת מתחתם. השמורה עטופה בערפל ונותנת את ההרגשה שהיא בעננים. ביקור בפארק הוא חובה עבור מי שמתכנן טיול בקוסטה ריקה.

קצת היסטוריה 

קבוצה של 11 משפחות של קוויקרים מארצות הברית הגיעו לקוסטה ריקה דרך הגבול עם פנמה בשנת 1951 לאחר סכסוך עם ממשלת ארצות הברית לאחר שחבריה סירבו להצטרף לצבא. רבים מהם נשלחו לכלא. שליחי הקהילה נשלחו לאזורים שונים, ואחד מהם היה קוסטה ריקה, בסמוך העיירה סנטה אלנה, הקווייקרים מצאו אזור הולם, התיישבו וחיו על פי אמונתם. הם הביאו איתם את הידע הרחב בחקלאות ומהר מאוד הקימו אזור מוגן בעזרתה של ממשלת קוסטה ריקה בשם מונטה וורדה. הם הקימו חוות והחלו לייצר חלב ולגדל קפה, ועל מנת לחנך את ילדיהם בנו בתי בית ספר ייעודי בדגש כל מודעות להגנת הסביבה.

מה רואים במונטה ורדה?

מזג האוויר הטרופי יחד עם אחוזי הלחות הגבוהים יוצרים תפאורה אקולוגית פורייה של אין ספור זנים של צמחים, ציפורים רבות, זוחלים, פרפרים צבעוניים. בצמרות העצים מתנהל עולם החיי מהרחבים בקוסטה ריקה. מספר לא מבוטל של קופים, טוקנים, צפרדעים זרחניות  ועוד יונקים רבים חיות ביער זה עם זה. שרכים רבים צומחים בשמורת מונטה ורדה כתוצאה מאחוזי הלחות הגבוהים. שמורת מונטה ורדה הוא חלק בלתי נפרד בטיול בקוסטה ריקה ומקנה למטיילים את האפשרות להכיר אחת משמורת הטבע היפות והייחודיות בעולם.

 

קוסטה ריקה טיול

טיול לקוסטה ריקה - הגשרים התלויים

 

אטרקציות במונטה ורדה

תכנון טיול בקוסטה ריקה - פארק סלבטורה (Selvatura) 

בפארק זה תמצאו הרפתקאות, טבע במצבו הטהור ביותר, גנים מלאים ביונקי דבש ומרכז טבעי מלא פרפרים. הפארק מציע מגוון פעילויות מצוינות מרוכזות במקום אחד,  מה שמהווה היתרון למבקרים. היופי של פארק סלבטורה הוא שתוכלו לבלות יום מדהים של פעילויות מגוונות בפארק אקולוגית, מבלי לנסוע בכל רחבי קוסטה ריקה.
השמש בפארק Selvatura מופיע רק לעתים נדירות. להיפך, בעיקר בשטחה, לחות גבוהה ולעתים קרובות טפטופים. לכן, כל מי שרוצה לבקר את המקום הנפלא הזה צריך להיות לבוש בהתאם. בתוך הפארק תמצאו הליכה דרך הג'ונגלים הפרועים האמיתיים של קוסטה ריקה . תוכלו לבקר את הערוצים השונים של השמורה, ללכת לאורך גשרים עץ מעל צוקים או לאורך שבילים צרים בין סמיכות צפופה של שרכים. בפארק יש עצים רבים בשם "Selva", אשר יכול לגדול רק על מדרונות ההר. צורתם המעוקלת ופארם של הצמרות מטילים את כל התיירים.


קנופי(Canopy) בקוסטה ריקה

אם תרצו לרחף מעל צמרות העצים במהירות אדירה זה המקום עבורכם!
קוסטה ריקה הינה המדינה הראשונה שהפכה את שיטת ה "אומגות" לאטרקציה תיירותית מדהימה. בסיור זה, המבקרים חוצים את חופת יער העננים הייחודית התלויה מעל היער תוך חיבור לכבלים בעלי קיבולת משקל גבוהה ושימוש בציוד הטיפוס המיוחד. הסיור משלב חוויה ותחושות נפלאות רק דומות לטיסה ביער. סיור זה לא רק משלב את הריגוש של אחת ההרפתקאות הבטוחות והפופולריות ביותר בקוסטה ריקה, אלא גם מספק נקודת תצפית ייחודית של יער העננים שבעבר היה שמור רק למדענים מסוימים שגילו אומץ רב בכדי לטפס לחופת היער.

הגשרים התלויים של פארק סלבטורה (Sky Walk)

הגשרים התלויים של פארק סלבטורה הם הדרך הטובה ביותר לטייל ביער העננים בקצב שלכם.
בהליכה על פני הגשרים התלויים, למבקרים ישנה הזדמנות להעריך מגוון רחב של החי והצומח של מונטה ורדה ולהתבונן במגוון הביולוגי האנדמי של חופת יער העננים, אשר לא תמצאו בשום מקום אחר בעולם. הגשרים התלויים מציעים את נקודת התצפית הטובה ביותר ליהנות מיופיו של יער העננים בכל הרמות.

טיול בקוסטה ריקה

טיול לקוסטה ריקה - הליכה על גשרים במונטה ורדה

רכבל מעל יער העננים (Sky tram) - טיול בקוסטה ריקה

הנסיעה של 15 דקות בחשמלית תעביר אתכם לרציף צפייה ציורי כדי להתחיל את סיור החופה שלכם. ישנם 9 כבלים עם אורכים בין 1200 רגל ל -2310 מטרים וגבהים של 60 רגל עד 480 רגל.  זהו סיור דרך מערכת של כבלי אומגה על פני עמק מעל חופת יער העננים. יחד, הקווים הרוכסנים וחשמלית השמיים משלימים מרחק של כמעט 3 ק"מ.

סיור לילי בנונטה ורדה - תכנון טיול לקוסטה ריקה

החל מהשעה 17:30, ממש לפני השקיעה, לאחר מצגת היכרות קצרה, תוכלו להתחיל את טיול ההרפתקאות בחיפוש אחר חיות הבר המקומיות שחיות במהלך הלילה. הסיור הינו בליווי מדריך מקומי. סיכוי גדול לראות מינים שונים של ציפורים ליליות, נחשים, דו-חיים וזוחלים בכלל, אולי זאבי ערבות מזדמנים, קיפודים, טרנטולות, עצלנים, דביבונים, ארמדילים ועוד. זהו אחד הטיולים האהובים באזור.

 

קוסטה ריקה טיול עצמאי

טיול לקוסטה ריקה - חיי לילה במונטה ורדה

 

חוות הפרפרים מרשימה ביותר בקוסטה ריקה

חוות הפרפרים בסלבטורה הוא פרויקט ייחודי של מערכת בקרת טמפרטורה מדויקת ורגישה המאפשרת הישרדות של זנים של מיני פרפרים שמקורם במגוון של גובה ותנאי אקלים שונים מאלה של האזור. בדרך כלל זני פרפרים אלה נמצאים באזורים שונים ברחבי קוסטה ריקה, אך בתוך חוות הפרפרים בסלבטורה, תהיה להם היכולת להתקדם. ניתן  לצאת לסיור מודרך דרך תערוכה חיה מרתקת זו וללמוד על מחזור החיים, התנהגויות מיוחדות והתפתחות של יצורים ייחודיים אלה.

 

הצטרפו אלינו לטיול בקוסטה ריקה בו תזכו לראות את נפלאות הטבע הפראי וליהנות מתיירות אקולוגית מובהקת.   

טיול לקוסטה ריקה וגואטמלה

טיול מדהים לקוסטה ריקה

אולי יעניין אותך גם

    • שם (*)

    • דוא״ל (*)

    • טלפון (*)