חגיגות הפסחא באנטיגואה

head-line2

טיול לגואטמלה - חגיגות הפסחא באנטיגואה

 מאת אריאל ברונשטיין

ברוכים הבאים לאנטיגואה! עיר מדהימה ומהיפות והעתיקות ביותר בגואטמלה.

אנטיגואה הוא יעד רב עונתי, לכן ניתן לבקר בה במהלך כל השנה. בחודש אפריל מזג האוויר הנוח והנעים מזמין אותנו ליהנות שם ולחוות את הפסחא הנוצרית במסגרת הטיול לגואטמלה.

מדי שנה, בשבוע שלפני הפסחא, חוגגים באנטיגואה את השבוע הקדוש – ה - Semana Santa. החגיגות מפורסמות בעולם כולו ונמשכות כל השבוע - מתחילות לפני חג הפסחא כאשר השיא הוא בימים האחרונים של "השבוע הקדוש"- ימי חמישי עד ראשון.
חגיגות הפסחא הם מופע צבעוני אותנטי מסורתי מהיפות בעולם, המקומיים מתכוננים אליהם לעתים במשך שנה שלמה בחריצות, בגאווה ובאהבה גדולה.

אנטיגואה היפה

אנטיגואה היפה

חג הפסחא הוא החג החשוב ביותר עבור הנוצרים בניגוד למה שאנחנו בדרך כלל חושבים, חג המולד.
לפי הכתובים, בשבוע האחרון לחייו ישו הגיע לירושלים ובמשך כמה ימים הסתובב בעיר ובבית המקדש וניסה לערוך שינויים בדת היהודית אשר לתפיסתו היא כבר לא הלכה בדרך הנכונה.
הוא הציע רפורמות וחידושים. ביום חמישי, ערב פסח על פי לוח העברי (ישו היה יהודי), הוא ותומכיו ערכו את סעודת ליל הסדר. מייד לאחר הסעודה החיילים הרומאים הגיעו ותפסו אותו והעמידו אותו למשפט כשהעונש שהוחלט היה מוות בצליבה.
ישו לקח על כתפיו את הצלב, עבר "ויה דולורוסה" - דרך ייסורים -  ממקום המשפט עד למקום בו הוצא להורג וביום שישי בערב מת – יום שכונה על ידי הנוצרים - "יום שישי הטוב".
מותר לשאול : ומה היה טוב במותו של ישו? לפי הנוצרים, מאותו רגע  נפתח עידן חדש, עידן החסד בו האנשים יוכלו להיגאל ולהגיע לגן העדן, מה שלא היה להם אפשרי לפני כן. לכן החג הזה הוא החג החשוב לנוצרים.

תושבי אנטיגואה אחראיים להכנות תהלוכות הרחוב המתקיימות ברחובות הצרים של העיר עם הנופים המרהיבים שברקע: הרי הגעש שמסביב בשילוב הבתים הקולוניאליים, הכיכרות הצבעוניות והמבנים השונים מרוצפים אבן.

המקומיים מקשטים את רחובות העיר בשטיחי פרחים שנארגו במו ידיהן כמו גם בשטיחים העשויים מפירות , ירקות, ונסורת צבעונית. פריסת השטיחים וסידור הבמות  נערכים במהלך כל הלילה.
ניתן לצפות בהם בביקורכם באנטיגואה. אנו ממליצים לקום לפנות בוקר ולהגיע לרחובות.
במהלך הטיול באנטיגואה תפגשו נשים וגברים עושים את עבודתם נאמנה ואפילו ניתן להשתתף איתם בעשייה. זו חוויה של פעם בחיים, לשבת איתם ולעזור בעבודה כל כך יפה. מקור אריגת שטיחי הפרחים הוא במנהגי שבטי המאיה.

השטיחים המפורסמים

השטיחים המפורסמים

בבוקר התושבים יוצאים מכנסיות שונות בעיר וצועדים ברחובות בתהלוכות אשר משחזרות את האירועים האחרונים בחייו של ישו.
הם מציינים את המאורעות שהובילו למותו ותחייתו שלושה ימים אחרי שנהרג בצליבה – מהיום הראשון שהוא הגיע לירושלים, הסעודה האחרונה שהתקיימה ביום חמישי ויום שישי בו הועלה לצלב.
במדינה כמו גואטמלה שנכבשה על ידי הספרדים במאה ה- 16 ובה הדת השולטת היא הנצרות הקתולית , המנהג לציין את "השבוע הקודש" בצורה כזאת הוא מנהג קבוע.
בראש התהלוכות הנקראות בספרדית: פרוססיון -   Procession – צועדים אנשים שמפזרים קטורת, בלבוש שחושבים היה נהוג בישראל בתקופת ישו והרומאים: אחדים צועדים עם לבוש רומי, אחרים עם גלימות, קסדות או כאפיות על הראש וכו'. להקות נגנים מלווים את התהלוכה במנגינות עצובות. יש שילוב יוצא מן הכלל בין הפן הנוצרי הדתי לאלמנטים מהתרבות המאיה המקומית.
מרגישים את האווירה הדרמטית והמרגשת על שטיחי הפרחים. שילוב של דרמה ושמחה, צבעוניות ואמונה אמיתית ועמוקה, הפולחן והאותנטיות של המשתתפים מרשימים את כל הנוכחים. אחת החוויות הכי משמעותיות ביבשת.

 

הצעדה הדתית לכבוד הפסחא

הצעדה הדתית לכבוד הפסחא

בסוף כל יום, אחרי שהתושבים צעדו על השטיחים ואלה "התקלקלו" תחת רגליהם, מכינים שטיחים חדשים. הכנת השטיחים המרשימים היא במטרה לתת כבוד לתהלוכות הצועדות.

הכל מתוכנן היטב ומועדי התהלוכות ומסלולן מתפרסמים מבעוד מועד על מנת שכולם יוכלו להגיע ולהיות מוכנים בזמן. המון תיירים המטיילים בגואטמלה מגיעים לאזור בתקופה הזאת כדי להשתתף בחגיגות המרשימות, כמיליון תיירים מבקרים בעיר יחסית קטנה שמונה בערך היום כ- 48,000 תושבים.
בגלל העומס שנוצר כדאי לכם לתכנן את הגעתכם מראש, כולל הזמנת חדרים במלון או בית הארחה.

שימו לב שהתהלוכות מתקיימות מדי יום כמה פעמים ביום, ולכל אחת אופי שונה בהתאם לאירועים שהתרחשו בימים האחרונים בחייו של ישו.

בתהלוכות תוכלו לראות במות וגם פלטפורמות עליהן פסלים של מריה וישו וכל הקדושים.  הפלטפורמות נישאות על ידי גברים ונשים על כתפיהם, הגברים נושאים את פסלי ישו והנשים את פסלי מריה. הפלטפורמות כבדות מאוד והתושבים, גברים ונשים, מתאמצים עד דמעות כדי לשאת אותם בראש מורם ובגאווה ואמונה גדולה. לצידם צועדים כמות גדולה של מלווים הלבושים סוג של גלביות סגולות - הצבע הסגול בנצרות הוא סמל הקדושה.

אומנות באנטיגואה

אומנות באנטיגואה


אנחנו בטוחים שהביקור באנטיגואה ייחקק בליבכם ויישאר שם לשנים רבות, זאת עיר עם אופי מיוחד, בטוחה ונעימה למבקרים אפילו באירועים המוניים, נקודת יציאה ל מצוינת לאתרים מעניינים בסביבה וכמובן אנשים מיוחדים וטבע ונופים מדהימים.

 

כנסייה באנטיגואה

כנסייה באנטיגואה

 

הצטרפו אלינו לטיול פרטי בגואטמלה הכולל חגיגות הפסחא!

 

אולי יעניין אותך גם

    • שם (*)

    • דוא״ל (*)

    • טלפון (*)