טיול לנוסע העצמאי

head-line2

טיול עצמאי - תכנון טיול עצמאי

מאת עוז אליו

נתקלתם בביטויים "טיול פרטי" או "עצמאי", "טיול תפור" או טיול "מאורגן אישי", ולא ירדתם לעומק המשמעות? הבנתם אבל לא בדיוק?
אתם כן אוהבים שהכל מאורגן ושיש לכם תכנית טיול מסודרת מראש... אבל טיול מאורגן לא בדיוק בשבילכם כי אתם מעדיפים לבד, באופי ובקצב שלכם ולמקומות שהכי חלמתם להגיע אליהם? הכתבה הזאת בשבילכם.

 

בואו נעשה סדר. ראשית נתחיל במושג המיתולוגי "טיול מאורגן". הכוונה לטיול המאורגן הקלאסי בקבוצה.
ובכן, כשמו כן הוא – טיול שמאורגן ומתוכנן מראש על כל היבטיו: מסלול, בתי מלון, לוגיסטיקה, טיסות פנימיות ובינלאומיות, וכמובן סיורים שמודרכים על ידי מדריך שיוצא מארץ המוצא אל מדינות היעד בהם מטיילים. הטיולים המאורגנים המוכרים כ-"טיולי חוברת" בהגה התיירותית (בזכות אותן חוברות שהיו מפרסמות חברות הטיולים טרום עידן האינטרנט והרשתות החברתיות), נולדו בעיקר עבור המטייל שרצה להכיר מקרוב יעדים רחוקים, להספיק לראות כמה שיותר בזמן יחסית קצר בצורה מאורגנת מראש עם מדריך מקצועי שמלווה לאורך הדרך, ומתוכננת על ידי מי שכבר מכיר את יעדי הטיול על בורים. אין ספק שהטיול המאורגן היווה ועודנו מהווה פתרון קלאסי לסוג המטייל הנ"ל וזהו יתרונו המובהק.

לצד יתרונותיו, לטיול המאורגן הקלאסי גם "נקודות תורפה". אחת מהן היא העובדה שהיציאה לטיול היא תמיד בקבוצת מטיילים, לרוב לא מוכרת ובדרך כלל גדולה (בין 20 ל- 40 מטיילים, תלוי בחברת הטיולים המארגנת). תאריכי היציאה של הטיול הקבועים, כלומר, המטייל הוא זה שצריך להתאים את עצמו לתאריכי היציאה לטיול, ולא להפך.
כמו כן, בטיול המאורגן המסלול הוא כזה שנקבע מראש ואינו נתון לשינוי או למעורבות של המטיילים בבנייתו.
כעת נצא מנקודת הנחה שאתם מטיילים שמתיישרים עם המסלול, שרוב השנה פנויה לכם כך שתוכלו להיערך לכל  מועד יציאה לטיול כמעט בלי בעיה, וגם נניח שאתם אנשים מאוד חברותיים שמעוניינים להכיר אנשים חדשים, זרים, ולא מוכרים ולצאת איתם למסע רחוק של כמה שבועות... אז סביר להניח שהטיול המאורגן כפי שהוא, אמור להיות מושלם עבורכם, הלא כן? אז זהו, שלא בטוח. עד שהיציאה בטוחה או "מובטחת". יציאת הטיול המאורגן מובטחת רק במידה ונרשמו כמות המטיילים המינימלית. כלומר, לעתים קרובות קורה שהטיול שנרשמתם אליו וציפיתם לו בכיליון עיניים כל השנה, בסופו של דבר לא יוצא ומודיעים לכם על כך בהתראה שלעתים אף אינה מאפשרת התארגנות לטיול אלטרנטיבי.

האם "טיולי החוברת" יחלפו מן העולם כפי שחלפו אותן חוברות נייר מודפסות? לא בטוח, נדמה שתמיד יהיה קהל יעד לטיולים המאורגנים הקלאסיים בקבוצות כי הוא עדיין עונה על צרכים של חתך רחב בציבור המטיילים.
מה שכן, בשנים האחרונות, נראה שעולם הטיולים הגאוגרפיים הולך ומתחדש, שלא לומר משתכלל. יותר ויותר מטיילים שמעו על ה-"כוכב העולה" בתחום הטיולים הגאוגרפיים המאורגנים, זהו ה"פורמט" הטיולי שנקרא "טיול פרטי לנוסע העצמאי", "טיול מאורגן אישי" "טיול תפור" או באנגלית "Tailor Made Trip". הפלטפורמה הזו היא בעצם הכלאה בין יתרונותיו הרבים והמובהקים של הטיול המאורגן לבין הצורך להיות עצמאי וגם מעורב. המטייל הוא זה שיחליט מתי יצא לטיול, עם מי (בני זוג / בני משפחה / חברים), לאן, מתי, לכמה זמן, איפה ילון, באיזה קצב ינוע והחשוב מכל יהיה מעורב ביציקת התוכן לטיול ובבניית המסלול. הטיול העצמאי למעשה מבטל כליל את החסרונות הגדולים של הטיול המאורגן ("טיול חוברת"), מצד שני לא מאבד אף אחד מיתרונותיו ואף מוסיף יתרונות נוספים רבים משל עצמו.


לרקום חלום

המוצר "טיול פרטי" קיים כבר לא מעט זמן, זה לא שהומצא ממש לאחרונה.  אך הוא הלך והשתכלל  מאוד בשנים האחרונות ועבר אבולוציה משל עצמו. זאת בעקבות התובנה שמצד אחד, הפרופיל של המטייל הגאוגרפי מגוון ומאוד לא אחיד, ומצד שני יש לו צורך להיות עצמאי ומעורב, כזה שלאו דווקא מעיד על אי הצורך בארגון ותפירה מראש. כך התפתח התחום לצורה בה ממש אפשר להנגיש ולתווך כל סוג של תוכן טיולי לכל רמה ואופי של מטייל. וכך גם היכולת של המטייל להיות יותר מעורב גדלה גם כן.

לא עוד הצטרפות למסלול קבוע, הפעם אפשר גם להשפיע על המסלול. לא עוד קבוצת מטיילים, אפשר גם לבד עם בן הזוג, או המשפחה, או החברים, או כולם יחד. בזמן שלנו. עצמאות לשמה, אך בצורה מודרכת, מתוכננת ומאורגנת. ויותר מכך, וזה אולי אחד מעמודי התווך של הטיול העצמאי – הפגישה והליווי על ידי מומחה ליעדי הטיול. על כך נרחיב בהמשך.

הטיול העצמאי כמו הטיול המאורגן, יערוך בדרך כלל עד כמה שבועות. הוא לבטח לא נועד לתרמילאים שמתכננים טיול של שנה.
למי הוא כן נועד? הוא נועד למטיילים שזמנם לרוב די קצוב, לוח הזמנים שעומד לרשותם הוא ספציפי והם מעוניינים להפיק את המירב מזמנם, בצורה האפקטיבית ביותר וברמה טובה מאוד. כאלו שרוצים מאורגן ותפור מראש, אבל גם לא מוותרים על עצמאותם. הוא נועד גם במיוחד לאלו שלא רק מסתפקים במקומות ה-"קלאסיים", ורוצים עוד משל עצמם, מתשוקתם. בטיול שכזה ניתן להוסיף כל אלמנט שרק עולה על הדעת, מטרקים ופעילויות אתגריות, הפלגות, טיסות במטוסים קלים ועד לרביצה  בחופי גן עדן במלון הכי מפנק. המנעד רחב, הגיוון גדול והיכולת לבנות כל סוג של טיול מאפשרת לכל מטייל להיות מעורב ממש ברקימת החלום האישי שלו.

ערכו של הטיול הפרטי גדול במיוחד ביעדים שהם בדרך כלל רחוקים ומסובכים בהיבטים לוגיסטיים ותכנוניים (מרחקים, דרכים, מעברי גבול, רכבים, זמנים, תעופה, ועוד ועוד), כאלה שתמיד טוב להיעזר במישהו שכבר טייל בהם, ועדיף רבות. באמריקה הלטינית שלנו למשל, ערכם המוסף של הטיולים הפרטיים גדול במיוחד וזאת אפוא גם ובעיקר בשל גודלה העצום של היבשת המופלאה. וכמו שהיא גדולה, כך גם המגוון הוא רחב. האפשרויות לטיולים הן כה רבות, ולכן יש להיעזר באדם מקצועי שמכיר את היבשת הלטינית על בוריה, שמכיר כל פינה חבויה בה. הוא זה שיהיה מעורב בבניית הטיול, ברקימת החלום האישי שלכם. הוא "יתפור" אתכם ביחד את חליפת הטיול המושלמת לכם. הוא יפתח אתכם אולי לרעיונות חדשים, ולבטח יעשה לכם סדר במידע הרב שאספתם שלעתים כבר התבלגן לכם בראש. הוא יידע איך לחלק את הזמן בצורה המיטבית עבורכם תוך הקשבה מלאה לרחשי לבכם וציפיותיכם מהטיול. בפגישה עם המומחה הוא יכיר אתכם ו"יחוש" מהם הדברים הקטנים בטיול שיעשו לכם את זה, דברים שאפילו אתם בעצמכם לא חשבתם עליהם. מדייג עם מקומיים בכפר דייגים נידח, דרך שייט בין יובלי האמזונס ועד טיסה במסוק פרטי מעל שמורות טבע מרהיבות. כך יוולד לו טיול תפור למידותיכם, כזה שיפיק את חוויית הטיול המושלמת לכם.

ואיך זה עובד בפועל בשטח? הכל יוסבר בפגישה. באופן עקרוני, לאחר שסוכם על תוכנית מסודרת, נשאר לכם רק לנחות ביעד הראשון ומשם החוויה תפגוש ותוביל אתכם. בכל אזור גאוגרפי אליו תגיעו, יפגשו אתכם נותני השירותים המקומיים (מדריכים פרטיים מקצועיים דוברי אנגלית), הם אלו שבפועל ועל פי התכנית שנבנתה מראש, ילוו אתכם, יתפעלו את הטיול ולמעשה ינגישו לכם את החוויה שנתפרה במיוחד עבורכם.

כמובן שיתכנו ימים שיוקצו כקבוצתיים כמו למשל שייט או ימים חופשיים שיוזמנו רק מקומות לינה והעברות כגון ימי חוף, ערים גדולות או ימי רכב שכור (לפי רצון המטיילים, עם המלצות לטיולים) ועוד... בתי המלון, הפעילויות והסיורים, העברות והטיסות הפנימיות – מוזמנים  מראש בהתאם לתכנית. הטיול הוא מאורגן על כל היבטיו אבל אישי.

אנו מאושרים וגאים כאן ב- Tailor Trip להיות המובילים בתחום הטיולים הפרטיים הגאוגרפיים לאמריקה הלטינית ואלסקה.

אנחנו כאן כדי להכיר אתכם ולרקום לכם חלום!

טיול לפרו המתאים למשפחות

טרק בהר הצבעים-מצ'ו פיצ'ו-הדיונות של איקה

אולי יעניין אותך גם

    • שם (*)

    • דוא״ל (*)

    • טלפון (*)