חצי האי ולדז

פלאי טבע בפטגוניה הארגנטינאית

head-line2

מגוון החי של חצי האי ולדז

 מאת אריאל ברונשטיין

חצי האי ואלדז הוא אחד מיעדי הטבע המרהיבים ביותר מבחינה ויזואלית בפטגוניה ומקום יוצא דופן לבקר בו.  אז מה לרואים בחצי האי ואלדז?
מפרצונים, מפרצים ולגונות שופעים, מה שהופך אותו ליעד מתגמל ומגוון לצפייה בחיות בר, ביתם של שלל יצורים בתוך המים ומחוצה להם. מצר צר הוא כל מה שמחבר את חצי האי ואלדז ליבשת ארגנטינה, עם גישה רק כמה קילומטרים צפונית לפוארטו מדרין.
ואלדז הוא יעד נהדר מחוץ למסלול השחוק, שבו סביר להניח שתראו שפע של בעלי חיים ייחודיים ואטרקטיביים לא משנה באיזו תקופה בשנה תבקרו.
טיול לפטגוניה הכולל ביקור בחצי האי ולדז יפגיש אותכם עם עולם החי המרהיב ביותר שראיתם אי פעם.

כלבי ים בחצי האי ולדז


אוצר בעלי החיים של ואלדז הוא תוצאה של התנגשות של שני זרמי אוקיינוס שונים, צפון האזורים הטרופיים של ברזיל ודרום האזור האנטארקטי.

המים העשירים בחומרים מזינים יוצרים בית גידול טבעי בתולי ומשגשג למספר סוגים של לווייתנים (כולל זן הדרומי הנמצא בסכנת הכחדה), דולפינים, פינגוויני מגלן, פילי ים דרומיים ואריות ים, כמו גם כמעט 200 מינים שונים של עופות ים.
אחד מבתי הגידול הימיים הטבעיים הנערצים והמוגנים ביותר בעולם, ואלדז מפורסם בעיקר בעונת האכלת האורקה השנתית שלו.

עם זאת, מה שהופך את חצי האי ואלדז לכל כך חשוב לביולוגיה ימית ברחבי העולם הוא שהוא מייצג את בית הגידול החשוב ביותר עבור לווייתני ימין דרומיים, מין הלווייתנים שסבל הכי הרבה מידי תעשיית ציד הלווייתנים המסחרית. כיום, הסיכונים הגדולים ביותר העומדים בפני ענקים עדינים אלה הם התנגשויות עם כלי שיט מסחריים ומלכודות ברשתות דיג.
רצועת חוף ארגנטינאית זו מחוספסת ביופייה עם חצי האי בצורת פטריות המתגאה במפרצונים שלווים אידיליים המושכים קבוצות של בעלי חיים ימיים במספרים מדהימים.
טופוגרפיה ייחודית זו היא שיצרה עולם בפני עצמו בואלדז, מקלט כמעט מבודד שאליו מוצאים מקלט אלפים על גבי אלפים של בעלי חיים. ומכיוון שמדובר בפטגוניה, אחרי הכל, חיות יבשה כוללות גם גואנאקו ומארה פטגונית.

פילי ים בחצי האי ולדז

 

נקודות עיקריות של חצי האי ואלדז - מה לראות בחצי האי?

טיולי צפייה בחיות בר לחצי האי ואלדז מאורגנים באופן עונתי וזו בהחלט הדרך הטובה ביותר לתכנן טיול. פשוט בחרו את האירוע המדהים האהוב עליכם להתפעל ממנו... ואתם מוכנים לצאת לדרך!
לווייתנים: לווייתנים מגיעים לכאן כדי להתרבות בחודשים שבין מאי לדצמבר והם ללא ספק אלה שהכי משמחים ומושכים את ההמונים של חצי האי.
הסיורים הטובים ביותר כרגע הם אלה הכוללים חקר יבשתי וימי, כאשר חלק מהמקומות נגישים יותר בדרך ואחרים, בסירה.
המים השוטפים את חופי חצי האי ואלדז הם גם ביתם של סירות שקועות שעושות טיולי צלילה פנטסטיים.
הלווייתנים הדרומיים המבוקשים (Ballena Franca Austral) מתחילים להגיע ביוני בכל שנה, ומספרם גדל בהדרגה ככל שהחודשים חולפים. ספטמבר ואוקטובר מציעים את הסיכויים הגבוהים ביותר לקבל את המספרים הגבוהים ביותר.

לווייתני קטלן: למרות שלווייתני קטלן מתרבים במים מוגנים אלה כל השנה, עונת ההאכלה המפורסמת מתרחשת בעונת הקיץ הדרומית, בין סוף ספטמבר לתחילת אפריל.

לוויתן חצי האי ולדז

נקודות התצפית הגבוהות לאורך קו החוף הסלעי בפונטה נורטה מציעות את הנופים הטובים מכולן.

דולפינים
הדולפינים של קומרסון, שלעתים קרובות טועים לחשוב שהם לווייתני קטלן, חיים במים אלה כל השנה. למרות שכל המינים האחרים מבקרים בו בחודשים החמים ביותר, בין דצמבר למרץ. פלאיה אוניון נחשב לאחד המקומות הטובים ביותר לצפייה בדולפינים.

אם תגיעו לכאן גם בנובמבר, תראו את השחייה המסונכרנת הקסומה של אימהותיו של קומרסון והעגלים שזה עתה נולדו.

פינגווינים:
תוכלו למצוא פינגווינים מאוקטובר עד מרץ, אם כי שיא טירוף הרבייה מתרחש באוקטובר ובנובמבר.

סעו לפונטה טומבו (175 ק"מ דרומית לפוארטו מדרין) כדי לראות את המושבה הגדולה בעולם של פינגוויני מגלן, עם מיליוני פרטים בשיא עונת הרבייה.
אם תבקרו בנובמבר, תראו את הגורים מסתובבים ועושים את צעדיהם הראשונים.
פילי ים, אריות ים ורוב עופות הים נמצאים בואלדז, כל השנה, ומספרם מגיע לעשרות אלפים.

פינגווינים בפונטה טומבו

שלל ציפורים בחצי האי ולדז

לאורך כל השנה, חצי האי והסביבה מאוכלסים על ידי מאות מיני ציפורים ייחודיים.
מדובר באתר ידוע בקרב הצפרים בראש ובראשונה. מאות פלמינגו דרומיים יפהפיים  מגיעים לחוף כדי להאכיל בשעות השפל, אם כי מושבות הרבייה יכולות להגיע לאלפים. מומלץ לבקר בשמורת אי הציפורים (Reserva de la Isla de Los Pajaros)  בביקורך בחצי האי ואלדס.

העיירה גיימן (Gaiman)

כפר קטן זה ממוצא מהגרים וולשי נמצא בדרכו לפונטה טומבו והוא מקום מרתק מאוד לבקר בו. הארכיטקטורה וחדרי התה המקסימים מהווים חניית ביניים נפלאה אם אתם נוסעים דרך היבשה באזור.
חצי האי ואלדז וסביבתו נחשב לאזור הפליאונטולוגי החשוב ביותר בכוכב הלכת שלנו, שהיה פעם ביתם של הדינוזאורים הגדולים מכולם. אם המאובנים וההיסטוריה הטבעית המעניינת מדגדגים את דמיונכם, אל תחמיצו את המקום הזה!
חובבי חיות בר ימיות וכל מי שנלהב לצפות בבעלי חיים ייחודיים במקומות מרתקים לחלוטין, צריכים לשמור על ביקור בחצי האי בראש רשימת הנסיעות שלהם.
הצטרפו אלינו לטיול חלומי בארגנטינה וצ'ילה. אנו נתפור עבורכם טיול בלתי נשכח!

אולי יעניין אותך גם

    • שם (*)

    • דוא״ל (*)

    • טלפון (*)