head-line2

הרי געש המעוררים השתאות בפטגוניה

מאת אריאל ברונשטיין

הרי געש הם מן המונומנטים הטבעיים המרשימים ביותר, הם מהווים תזכורת לכך שכל חיינו מנוהלים למעשה על קרום שהתקשה על פני כוכב שכולו כמעט לבה רותחת.
כיום ניתן להעריך בוודאות גבוהה אלו הרי געש עשויים להתעורר לחיים באופן כזה או אחר. ישנם סוגים שונים של הרי געש ומגוון דרכים בהן הרים כאלה יכולים לפלוט עשן, אפר ולבה, הרי געש מסוימים עלולים להתפרץ באופן פתאומי ואלים למדי, הרי געש אחרים הם ידידותיים מאוד ומספקים לנו פינוקים כגון מעיינות חמים, נופי פסגות מושלגות בעיצוב ייחודי, אגמים הכלואים בלוע ההר ועוד.
טיול בחבל הארץ המופלא פטגוניה טומן בחובו גם הזדמנות לחוות מקרוב ובאופן בטוח לחלוטין הרי געש מן המפורסמים בעולם, כאלה הפורטים על מיתר בליבנו באופן שרק הרי געש מלכותיים יכולים.

%d7%aa%d7%9e%d7%95%d7%a0%d7%94-%d7%a4%d7%a0%d7%99%d7%9e%d7%99%d7%aa-%d7%9b%d7%aa%d7%91%d7%94-2
לבחור מבין היצע גדול
פטגוניה משתרעת על פני למעלה ממיליון קילומטרים רבועים, רובם בארגנטינה וכרבע מהם בצ'ילה. ההנחה המקובלת היא שאת השם "פטגוניה" העניק לאזור זה מגלה הארצות מגלן. ידוע כי במהלך מסעו סובב העולם נחת הקברניט המפורסם על חופי צ'ילה, האגדה מספרת כי פגש שם ילידים גבוהים במיוחד, יש האומרים ענקים ממש, ועל שמם העניק למקום את השם שפירושו "גדל רגליים".

פטגוניה היא ללא ספק אחד האזורים היפים בעולם, היא עשירה בשלל נופים פראיים של טבע בתולי, הרים (רכס הרי האנדים חוצה את פטגוניה לשניים) מהם גולשים קרחונים אל אגמים צלולים, יערות, ערבות פמפס פוריות, בעלי חיים ייחודיים ועוד. הרי הגעש של פטגוניה הם חלק משרשרת הרי געש המכונה החגורה הוולקנית האנדית (Andean Volcanic Belt) המשתרעת מארגנטינה ועד פרו. מבין עשרות הרי הגעש הפזורים בפטגוניה ישנם כמה שכדאי להכיר מקרוב, ניתן לעשות זאת במהלך טיול בן כמה ימים באזור תוך נהיגה עצמית ברכב שכור.

הרי געש המספקים חוויה בלתי נשכחת הם Villarrica ממנו זורמים מאז שנת 2015 באיטיות אלגנטית נחלי לבה האחראים לעיצוב מרתק של סביבתם, הר הגעש Lanin בשמורת הטבע הקרויה על שמו, הר הגעש Osorno המזכיר מאוד במראהו את הר פוג'י שביפן,  Tronador ("ההר הרועם") ו Puyehue אשר בשנת 2011 פלט ענן אפר עצום שהקשה על חיי תושבי האזור במשך חודשים רבים.

הר Villarica מכוסה קרח ממנו זורמים נחלי לבה
הר הגעש Villarica מעטר את העמק הצ'יליאני הגדול (Valle Central). הר געש זה שייך לקומץ הרי געש בעולם שבלוע שלהם שוכן אגם לבה. השטח סביב ההר מוכר כשמורת טבע הנושאת את שמו כמו גם האגם שלמרגלותיו והעיר הסמוכה להר.
בשנת 2015 התפרץ הר הגעש ונחלי לבה החלו זורמים במורדותיו. טיולים רגליים בסביבות ההר הם הזדמנות נדירה להציץ אל אזור שאך לאחרונה היה מכוסה לבה. ניתן ללכת ממש על אדמת לבה שזרמה החוצה מבטן כוכב הלכת שלנו והתקשתה באופן המנציח את תנועת הזרימה.

תכנון נכון מאפשר לחוות הרבה בזמן קצר
לאור השפע והמגוון של הרי הגעש בפטגוניה תכנון נכון של הטיול הכרחי כדי שנוכל להתרשם מהם כראוי.
מומלץ להתמקד באזור האגמים של פטגוניה, בנהיגה עצמית ברכב שכור מתחילים בעיר פוקון הסמוכה להר הגעש Villarcia,  ושממנו עדיין זורמים נחלי לבה, מלבד הוואי זהו המקום היחיד בעולם בו ניתן לצפות, בצורה בטוחה לחלוטין, ממש בלבה זורמת!.

%d7%9e%d7%95%d7%a0%d7%94-%d7%9e%d7%90%d7%9e%d7%a8-%d7%a4%d7%a0%d7%99%d7%9e%d7%99
תוך שחוצים את הגבול לארגנטינה עוברים בפארק הלאומי Lanin הקרוי על שם הר הגעש המלכותי והמושלג שבמרכזו וממשיכים אל העיירה הציורית San Martin de Los Andes. שבעה מן האגמים המפורסמים ביותר של פטגוניה הם מנת חלקם של מי ששמים פעמיהם אל העיר ברילוצ'ה ממנה נשקף הר הגעש הרדום Tronador. 
חציית הגבול חזרה אל צ'ילה תוביל אל הפארק הלאומי Puyehue בו שוכן הר הגעש Puyehue שמרר חייהם של תושבי האזור בשנת 2011 כשהוא פלט כמות גדולה של פיח וענן עשן עצום. בפארק ניתן להתפנק בטבילה במעיינות חמים שמעניק לנו אותו הר געש עצמו. ניתן לסיים את המסע בפוארטו ווארס וביקור בהר הגעש Osorno, הר פעיל למדי בעל מראה קלאסי, ממש כשל הר הגעש פוג'י ביפן. 

נהיגה עצמית ברכב שכור היא דרך מצוינת לטייל באזור האגמים של פטגוניה
דרכים נוחות בין נופים מדהימים, התמצאות קלה, מקומיים חייכנים ומסבירי פנים והאפשרות להגדיר בעצמכם איפה תרצו לבקר וכמה זמן תרצו לשהות בכל מקום הופכים טיול נהיגה עצמית ברכב שכור בין הרי הגעש שבאזור האגמים של פטגוניה למסע המותיר בנו רשמים עזים וחוויות שלא ניתן לתאר במילים.

מי שבוחרים לצאת לטיול שכזה יוכלו להגיע למקומות ייחודיים, כאלה שאינם נגישים למי שבחרו בטיול מאורגן.
בין שלל האטרקציות הייחודיות לפטגוניה מחכים לכם גם הרי געש מופלאים שבכוחם להעניק לנו לא פחות מנקודת מבט חדשה לחלוטין על חיינו.  

   

טיול בקרטרה אוסטרל

הכביש היפה בעולם

אולי יעניין אותך גם

    • שם (*)

    • דוא״ל (*)

    • טלפון (*)